Aceasta prezentare generala se adreseaza persoanelor pasionate de studiul biologiei. Prezentarea a fost realizata in scop didactic, conform programei de invatamant, prezentand anatomia si fiziologia omului precum si alte teme de interes general.

Criterii de apreciere și posibilități de îmbunătățire a fecundității vacilor

Fecunditatea sau rata concepției este definită ca aptitudinea unei femele însămânțate/montate de a rămâne gestantă. Reprezintă raportul procentual dintre numărul vacilor diagnosticate gestante după prima însămânțare/montă și numărul vacilor însămânțate o singură dată, într-o perioadă de timp, calculându-se după formula:

Re sau f% = AGj/IA, x 100, în care:
AG, = vaci gestante după prima însămânțare;
IA, = total vaci însămânțate o singură dată.

Valorile normale ale acestui indice sunt de 50-70%.

O dată cu creșterea nivelului producției de lapte, crește frecvența tulburărilor de reproducție și scade fecunditatea, din cauza cerințelor metabolice crescute pentru susținerea producției de lapte, în defavoarea funcției de reproducere.

Fecunditatea unei vaci depinde de o multitudine de factori legați direct de aceasta, care pot modifica probabilitatea de a rămâne gestantă. Acești factori includ: starea de sănătate a uterului; statusul nutrițional al femelei; schimbările recente ale condiției corporale și ale stării de sănătate. Fecunditatea crește pe măsură ce intervalul de timp de la fătare până la prima însămânțare este mai mare de 70 de zile. Exprimarea semnelor de călduri și fecunditatea cresc o dată cu fiecare ciclu estral manifestat după fătare. Pentru a se obține o rată de fecunditate bună (peste 60%), însămânțarea artificială trebui efectuată cel mai devreme la al treilea ciclu estral de la fătare. în cele mai bune situații, primul ciclu se manifestă între 17 și 30 de zile de la fătare, iar al treilea ciclu la 60-65 de zile (primele 2-3 cicluri după fătare sunt mai scurte cu 4-5 zile). După 45 de zile de la fâtare, uterul este complet refăcut, fiind pregătit pentru o nouă gestație. Aportul energetic scăzut al rației (concentrate insuficiente) în primele două luni de la fătare poate întârzia manifestarea primului ciclu estral până la 60-70 de zile, pregătindu-se și perioada de refacere completă a uterului.

Fătarea supune vaca la riscul apariției unor boli și dereglări metabolice, care contribuie la scăderea fecundității. Vacile cu probleme după fătare vor avea și rate de concepție la jumătate, în comparație cu vacile fără probleme.
Excesul de energie sau proteină în rațiile din perioada repausului mamar poate crea probleme de metabolism la fel de bine ca și insuficiența acestora. Consumul excesiv al rezervelor proprii, asociat cu un raport scăzut de substanță uscată a rației (exces de furaje suculente) la sfârșitul repausului mamar, constituie factori de risc ce pot crea mari probleme după fătare. Suplimentele minerale, în special calciul, magneziul și seleniul, sunt importante în prevenirea apariției febrei laptelui (hipocalcemia), a tetaniei de iarbă (hipomagnezemia) și a retenției anexelor fetale.

Documentatie elaborata de Negrut Radu