Aceasta prezentare generala se adreseaza persoanelor pasionate de studiul biologiei. Prezentarea a fost realizata in scop didactic, conform programei de invatamant, prezentand anatomia si fiziologia omului precum si alte teme de interes general.

Despre genetica

Gregor Mendel

Gregor Mendel a experimentat in mod deosebit la mazare (Pisum Sativum), planta care se reproduce prin autopolenizare (autogamie). Pentru aceste cercetari el a ales 22 de soiuri care aveau caractere distincte (bob galben-bob verde, plante inalte-plante pitice, etc) si constante, dand nastere unei descendente omogene. La aceste soiuri, el a efectuat numeroase hibridari prin polenizarea artificiala incrucisata a plantelor.

Cromozomii umani

Omul are 23 de perechi de cromozomi (46 total), impartiti in 8 seturi diferite dupa marime si forma, 23 dintre ei provin de la mama iar ceilalti 23 de la tata. Variatia individuala prezenta la oameni este o reflectie a recombinarii genetice a acestor seturi de cromozomi, din generatie in generatie.