Aceasta prezentare generala se adreseaza persoanelor pasionate de studiul biologiei. Prezentarea a fost realizata in scop didactic, conform programei de invatamant, prezentand anatomia si fiziologia omului precum si alte teme de interes general.

Evolutia scheletului

• Craniul de Neanderthal, din dreapta sus, si cateva oase au fost gasite in Franta, la La-Chapelle-aux-Saints in 1908.

• Alt craniu de Neanderthal, din stanga jos, a fost descoperit in apropiere de La Ferrassie in 1909.

• Oamenii de stiinta din timpurile noastre cred ca omul de Neanderthal era foarte bine construit, fiind foarte inteligent, facandu-si simtita prezenta in Europa pentru cateva sute de mii de ani.

• Oamenii au suferit schimbari foarte importante de-a lungul evolutiei lor.

• In desenul de mai jos, sunt prezentati Australopithecus afarensis (centru), cel mai timpuriu din cele trei specii; Homo erectus (stanga), o specie de tranzitie; si Homo sapiens sapiens (dreapta), sau omul modern. Homo erectus si Homo sapiens sunt mult mai inalti decat Australopithecus afarensis, avand chipuri mai late si creiere mai mari. Omul modern, are creierul mai mare ca Homo erectus iar fata ii este plata, in continuarea cutiei craniene spatioase.