Aceasta prezentare generala se adreseaza persoanelor pasionate de studiul biologiei. Prezentarea a fost realizata in scop didactic, conform programei de invatamant, prezentand anatomia si fiziologia omului precum si alte teme de interes general.

Craniul uman

Fig.1. Aspect frontal al craniului uman.

• Craniul uman ascunde si protejeaza unele dintre cele mai vulnerabile si importante parti ale corpului;

• Oasele din regiunea craniana protejeaza centrul activitatilor intelectuale, emotionale si vitale;

• Orbitele osoase protejeaza globii oculari, foarte fragili iar organele fragile si oasele urechii interne, sunt adanc in interiorul craniului.

Fig.2. Aspect lateral al craniului uman.

• Profilul osos elaboreaza numeroasele functii ale craniului omenesc.

• Pometii, care la unii oameni sunt mai pronuntati, sunt formati de fapt din fuziunea a doua oase, arcul zigomatic si o sectiune a osului temporal.

• In figura de mai sus, se poate observa cu usurinta in spatele mandibuei inferioare, o gaura care nu este altceva decat canalul auditiv.

Fig.3. Vedere de sus a craniului unui copil si al unui adult

• Punctul moale din crestetul capului unui nou-nascut din figura de mai sus, reprezinta zonele in care osul nu s-a intarit;

• Cutia craniana este supusa la o presiune foarte mare atunci cand trece prin canalul de nastere. Aici datorita spatiului stramt, presiunea poate leza creierul;

• Cresterea este completa in jurul varstei de un an, iar liniile numite suturi, sunt vizibile atunci cand fuzioneaza placile.