La Scoala Online, nu am dorit sa lasam deoparte arta. Va propunem o galerie de arta moderna. Arta contemporana este puternic influentata de elemente non-conformiste si se bucura din plin de libertatea de exprimare.

Violeta Florenta Preda

Galerie 1                         Galerie 2                         Galerie 3

Date personale:
*stare civila: necasatorita
*nationalitate: romana
*adresa completa: sos. Mihai Bravu, nr. 286, bl.2, sc. C, ap. 91, sect. 3, Bucuresti, Romania
*telefon: 3207230
*adresa electronica:
preda_violeta@yahoo.com

Scurta biografie
M-am nascut la 21 august, 1957. Am facut scoala generala in Bucuresti pana in clasa aVII-a.. Am continuat clasa a VIII-a si liceul de cultura generala – sectia: real - la liceul “George Enescu” din Sinaia, judetul Prahova.
Descoperita ca talent artistic in copilarie de pictorul Stefan Serbanescu, am fost indrumata spre o cariera de pictor. Astfel, in anul 1969, am avut prima expozitie personala, la Muzeul de Istorie- Bucuresti. Au urmat cateva expozitii personale la Casa de Cultura din Sinaia, iar in 1975 am obtinut premiul pe tara cu lucrarea “Natura statica”, intr-o expozitie de grup organizata la Dalles.
Redescoperita de pictorul Aurel Nedel, discipol al maestrului Ciucurencu, a urmat o intensa si fructuoasa pregatire artistica.
1976- Am inceput studiile superioare la Cluj-Napoca, la Institutul de Arte Plastice :”Ion Andreescu”- Facultatea de Pictura, avand indrumatori la pictura pe maestrul Paul Sima, iar la desen , pe Victor Ciato. Aici am executat o lucrare de 6 mp, la tipografia orasului, in tehnica zgrafito.
1980- Am absolvit si am obtinut licenta in pictura de sevalet, avand si specializare in pedagogie.
1980-1981 Am functionat ca professor de desen la o scoala generala din Constanta, unde am predat desen artistic si desen tehnic, avand si functia de diriginte.
1981-1983 Revenind in Sinaia, am lucrat la Oficiul Judetean de Turism ĘCPrahova, ca agent de turism. Aici, pe langa activitatea specifica domeniului, am conceput si organizat primul “Festival de Chitara Clasica” din Romania, pentru care, am fost premiata de Ministerul Turismului cu o excursie de doua saptamani la marele festival de chitara clasica din Estergom - Ungaria.. Tot aici, am executat o lucrare murala in tehnica mozaic, lucrare ce se afla si astazi in incinta hotelului Montana din orasul Sinaia.
1983 ĘC M-am stabiliti in Bucuresti , unde traiesc si in prezent.
1983-1994 Am lucrat la “Centrul de Estetica pentru Produsele Industriei Usoare” (C.E.P.I.U), in functia de proiectant modele.Aici am desfasurat o activitate de cercetare avand ca obiect tendintele estetice in designul produselor din industria usoara, si in studiul tendintelor de culoare. Primii cinci ani am realizat proiecte de grafica publicitara, aranjamente pentru sedinte foto-ambient, urmatoarea perioada, preluand contracxte de studiu in creatia de imprimeuri, design sticla, pielarie, decorare mobilier.Am studiat, executat si decorat ambalaje pentru produsele industriei usoare.
1990- Am devenit membra U.A.P.R., sectia de Arta Plastica Religioasa si Restaurare (A.P.R.R).
1983- Am participat la o tabara internationala de pictura la Vatra Dornei.
1994- Este anul in care am devenit liber profesionist.
1995-1997 Activitatea mea se desfasoara intr-o firma personala “Graal - SRL”,avand ca obiect de activitate : sticla cu acoperire metalica.Am participat la biennale si trienale ,organizate de UAPR.
Sunt prezenta pe simezele galeriilor de arta UAPR si particulare.

Lucrarile mele : pictura, arta decorativa, grafica, icoane pe lemn si icoane pe panza, se afla in colectii private in tara si strainatate( Italia, Franta, Olanda, Belgia, Japonia,¡ş)

Activitate expozitionala
1990 Expo grup “Latinitate”, Muzeul Literaturii Romane ĘC Bucuresti
1991 Expo grup “Primul Festival al Latinitatii” ĘCBucuresti
1991 Expo grup “Sodalitas Ovidiana”
1992 “Salonul Sperantei”
1996 “Centenarul Jose Marti” Casa Americii Latine ĘC Bucuresti
1999 Expo grup ĘC UNITER, Teatrul de Comedie ĘC Bucuresti
Pentru calitatea creatiilor prezentate in unele din aceste expozitii, a fost distinsa cu diplome
1998 -1999 Expo grup : Saloanele Dacia, Aeroport Otopeni
2000 Expo grup, filiala A. P. R. R. Hanul cu Tei
2001 Expo grup, Bancorex
2001 Expo grup, Mario Plazza
2003 Expo grup, filiala A. P. R. R., hotel Mariot
2006 Expozitie personala , Inst. National Fr. Schiller ĘC Bucuresti

Diplome
1991- Diploma din partea Asociatiei Internationale “Publius Ovidius Naso” Solidas Ovidiana pentru promovarea umanismului
1991- Diploma la expozitia de etnografie “Romania Eterna” din partea Muzeului Regional de Macaubas / Brasil si Fundatia Culturala Prof. Mota
1992 - Diploma acordata de Liga Pentru Renasterea Daciei pentru “Perpetuarea Traditiei Romanesti
1996- Diploma Jose Marti din partea Ambasadei Cubei si Casei Americii Latine la concursul Ex.Libris

Alte preocupari
- Grafica digitala
- Curs de grafica pe calculator :Adobe Ilustrator,Photoshop (2003),certificat eliberat de Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale
- Curs PC.operare Windows ĘCfirma Electrabiz (2004)

Aparitie in dictionarul:
“Personalitati romanesti si faptele lor” din 1950 pana astazi ĘC editat de Const. Toni Dartu cu sprijinul Academiei Oamenilor de Stiinta, si care a tiparit anul acesta partea a treia a unui volum selectiv-” auriu “.

Daca aveti talent si doriti sa publicati creatiile voastre online, scrieti-ne la scoala2001@yahoo.com si o sa va promovam lucrarile gratuit in situl nostru, fara nici o obligatie. In curand in aceasta pagina vor fi picturi, poezii, melodii, povestiri, toate primite de la voi. Singura conditie este ca voi sa fiti autorii si sa doriti sa impartasiti lucrarile voastre cu lumea !