La Scoala Online, nu am dorit sa lasam deoparte arta. Va propunem o galerie de arta moderna. Arta contemporana este puternic influentata de elemente non-conformiste si se bucura din plin de libertatea de exprimare.

Poezie de la Robert

Frunza verde foi de soc

Imi arde tara, arde-mi foc,
Ii plang copiii, de-atata rau,
Caci i-a nascut pe frunzi de brad
Sa le fie greu mereu.
Codrul ofteaza, e rob al vremii
Si frunza-i pluteste, in lumea tacerii,
Of! ziua si noaptea iar se sfadesc,
Cad trasnete si tunete pe plai romanesc.
Plange ea, mierla, de-atata patimi,
Totul e jale, triste lacrimi!

Tara dulce, mama draga
Te versi tacuta in dureri,
De-al vremii timp ai fost tradata,
Privesti! Copiii cum iti pleaca,
Precum un vant in treceri.

Insa noi ce vom urma,
Vom lasa cu juramant
Ziua raului cand vine, mama draga
Sa se zbata-n vant pierind!

Robert Socolescu

Daca va place aceasta poezie, o puteti vota in Romanian Top100 !

Vrei sa citesti poezii de primavara?

Viziteaza Pagina primaverii !

Daca aveti talent si doriti sa publicati creatiile voastre online, scrieti-ne la scoala2001@yahoo.com si o sa va promovam lucrarile gratuit in situl nostru, fara nici o obligatie. In curand in aceasta pagina vor fi picturi, poezii, melodii, povestiri, toate primite de la voi. Singura conditie este ca voi sa fiti autorii si sa doriti sa impartasiti lucrarile voastre cu lumea !