La Scoala Online, nu am dorit sa lasam deoparte arta. Va propunem o galerie de arta moderna. Arta contemporana este puternic influentata de elemente non-conformiste si se bucura din plin de libertatea de exprimare.

Elena Habasescu

Adresa e-mail : elena.habasescu@yahoo.com
Studii : Scoala de arta populara Resita

Galerie 1        Galerie 2       Galerie 3     Galerie 4     Galerie 5

Activitate artistica

Participari la expozitii colective in tara Bucuresti, Iasi, Cluj,Pitesti, Bacau, Resita,Oravita, Caransebes, Lugoj, Herculane,Bocsa, Viseul de Sus, Timisoara.
Expozitii in strainatate – Franta si Austria
-Publica articole si poezii in revista ‚BOCSA CULTURALA’
-Distinctie speciala la Festivalul de poezie ,Drumuri de spice’ din Uzdin – Iugoslavia
-expozitii personale 17

“Culoare vibrând de dorinta de a transmite mesajul, desen atingând subtilitatile sugestiei, tematica generoasa – toate acestea vor împlini personalitatea creatiei sale în peisaj, în portret, în miniatura religioasa, adesea mizând pe forta semi-figurativului, daca nu chiar a non-figurativului, si a semnului încarcat de traditia simbolului”.
Ada D. Cruceanu

“Este minunat sa fii capabil sa transmiti mesaje prin culoare, mesaje încarcate de simbol, mesaje deosebit de frumoase, de sensibile, de pure…ca sufletul Elenei.
Este minunat sa fii capabil sa daruiesti atâta frumusete, atâta dragoste prin simplul fapt ca Dumnezeu te-a înzestrat cu talent!
Este minunat sa fii capabil de a fi în acelasi timp Creator si Mesager al Frumosului!”
Gabriela Serban

“Doamna Habasescu picteaza pe pânza peisaje si portrete.
Se detaseaza din culori si linii o usoara melancolie si o profunda gândire, de aceea tablourile sunt o adevarata raza de lumina pentru suflet, pentru cel care priveste, sa se vada si sa se regaseasca pe sine.
Pictorita se afla în plina forta creatoare si pe o treapta bine conturata în lumea pictorilor bocseni”.

Ioana Cioancas

“Ceea ce leaga lucrarile îndeosebi este dominanta de alb cu semnificatiile implicite de lumina si puritate. Lucrarile dezvaluie o artista sensibila, delicata, visatoare (tablourile încorporeaza multa poezie) fiind prin aceasta, de o larga accesibilitate pentru publicul de toate vârstele”.
Titus Crisciu

Daca aveti talent si doriti sa publicati creatiile voastre online, scrieti-ne la scoala2001@yahoo.com si o sa va promovam lucrarile gratuit in situl nostru, fara nici o obligatie. In curand in aceasta pagina vor fi picturi, poezii, melodii, povestiri, toate primite de la voi. Singura conditie este ca voi sa fiti autorii si sa doriti sa impartasiti lucrarile voastre cu lumea !