La Scoala Online, nu am dorit sa lasam deoparte arta. Va propunem o galerie de arta moderna. Arta contemporana este puternic influentata de elemente non-conformiste si se bucura din plin de libertatea de exprimare.

Proza de la Diana Elisabeta

Omniprezenta

Un tip bãtran, odatã, își pieptãna cu degetele, barba stufoasa. Langa el, consoarta, cu rochie rozalie, cu pãpãdii pe la poale, citea din Biblie în timp ce rãsucea între buzele țuguiate, o țigarã.
-Unde facem focul?
-În pãdure. Mai citesc și apoi îl aprindem cu foile unde Adam și Eva se alergau prin paradis, puiule.

Bãtranul se aplecã și scoase din portbagajul mașinii, o pereche de bocanci de armatã, prãfuiți, pe care începu sã-i frece cu o bucatã de piele uscatã, de porc. Un vultur zbura pe deasupra, apa raului uda malurile și se ducea, iar Pãmantul continua sã-și efectueze mișcarea de revoluție, turtit la polii unde ghețarii se prãbușeau în oceane, în timp ce urșii polari adulmecau foci.

Bãtranul mormãi cã șireturile bocancilor se învechiserã și miroseau a gazolinã. Rãbufnind, își încercã pușca cu gloanțe de argint și nimeri în aripã vulturul în rotire, care, dupã un zbor sinusoidal cãzu la un kilometru distanțã, la fereastra unei blonde ce-și hrãnea iubitul cu plãcintã cu dovleac. Dragoste mare în mãrturisiri și apoi, în îmbrãțișãri…

Vulturul sangera pe ghivecele cu flori de la fereastra iubirii. La fereastra vecinã, un pescar manca spunandu-și cat de scarbã e aia, care-i pune sã mãnance și care se tot vaietã fãrã sã aibã dreptul, cã el, soțul ei e un bețivan distrus. La parter, o femeie bãtranã tocmai urca spre cer. Cel puțin, așa spuneau bocitoarele.

Ochii vulturului s-au închis avand în auz tonalitãțile sopranice ale blondinei zgariind lemnul marginal al patului și jalea îndoliatelor. Pe retinã, vreji de fasole crescuți în ghivece și lalele roșii.

În tot acest timp, bãtranul era mulțumit cã fãcuse o treabã cumsecade, cã-și reparase bocancii cu care dormise ani la rand în fanețe, cu care dormise în corturi la soare și în care fumase iarbã la greu. Bocancii strãluceau acum și tocmai se pregãtea sã-i încalțe, cand am apãrut eu, iarãși eu, Lidia. Mã adusese trenul venind din orizonturile albastre, șuierind și trãgand din rãsputeri, scoțand fum printre lanurile galbene și macii sangerii. S-a oprit și eu am coborat pe undeva, pe pajiștile verzui și întinse. Am întalnit o herghelie, am îmblanzit un murg, am încãlecat fãrã șa și am urmat firul subțire al unei ape unde am prins niște pește.

Îmi purtam povestea și anume cã mã adusese un tren. Și povestea mea era veridicã, dar el, cu bocancii și ea, cu Biblia, nu mã credeau. Murgul meu necheza și încerca sã mãnance florile mari imprimate pe dubița lor. Totuși, mi-au lãudat pletele și am decis sã pregãtim peștele adus de mine. Am aprins focul langã pãdure, mai greu, ce-i drept, cãci ne-am folosit de tot Vechiul Testament. Din Noul Testament am fãcut vaporașe cãrora le-am dat drumul pe apã cu oasele de pește la bord. Apoi ne-am așezat la soare, am tras din pipe și ne-am închipuit cum i-ar plãcea lui Dumnezeu sã se îmbrace. Cu toții eram încredințați cã era un bãtranel, halal de el…Mai tarziu am adormit și am visat cã suntem pãpãdii, ca acelea de pe poalele rochiei rozalii.

Autor: Diana Elisabeta Popescu

Daca aveti talent si doriti sa publicati creatiile voastre online, scrieti-ne la scoala2001@yahoo.com si o sa va promovam lucrarile gratuit in situl nostru, fara nici o obligatie. In curand in aceasta pagina vor fi picturi, poezii, melodii, povestiri, toate primite de la voi. Singura conditie este ca voi sa fiti autorii si sa doriti sa impartasiti lucrarile voastre cu lumea !