La Scoala Online, nu am dorit sa lasam deoparte arta. Va propunem o galerie de arta moderna. Arta contemporana este puternic influentata de elemente non-conformiste si se bucura din plin de libertatea de exprimare.

Beethoven

Ludwig van Beethoven, unul dintre cei mai mari compozitori ai lumii, a fost incapabil sa-si auda propria muzica pentru cea mai mare parte a vietii sale adulte.

Nascut in Germania, la Bonn, in 1770, Beethoven a inceput sa-si piarda auzul in 1802 iar in 1818 a devenit complet surd. Creatiile sale muzicale, ca Simfonia a III-a si Simfonia a IX–a, au depasit conventiile clasice traditionale impuse de creatiile lui Haydn si Mozart.

Beethoven a avut o copilarie destul de nefericita, talentul sau muzical fiind supus capriciilor unui tata alcoolic. In 1789, pentru a-si intretine familia, se angajeaza muzician la Curte. Primele sale compozitii, sub tutela compozitorului german Christian Gottlob Neefe, atesta un talent deosebit, astfel ca se ia hotararea ca Beethoven sa studieze la Viena, cu Wolfgang Amadeus Mozart. Desi moartea lui Mozart, survenita in 1791, nu a permis acest lucru, totusi Beethoven pleaca la Viena, devenind, in 1792, elev al austriacului Joseph Haydn.

In prima decada a secolului al XIX-lea, Beethoven renunta la stilul liber de constructie al unor lucrari, cum ar fi Septetul pentru coarde si instrumente pentru suflat Opus 20 (1800), adoptand stilul limbajului muzical proaspat si expresiv lasat Mostenire de Haydn si Mozart. In ciuda pretentiei sale exagerate ca “nu a invatat nimic de la Haydn”, prin creatia sa, Beethoven a demonstrat ca si-a insusit complet stilul clasic vienez in toate genurile instrumentale: simfonie, concert, cuartet de coarde si sonata. Majoritatea lucrarilor sale, mult interpretate in prezent, au fost compuse in perioada 1803- 1812, cunoscuta sub numele de “perioada eroica”.

Faima lui Beethoven a atins apogeul in acesti ani, dar surzenia tot mai avansata, ale carei prime semne datau din 1798, i-au creat un crescand sentiment de izolare sociala. Treptat, in aceasta perioada, Beethoven si-a stabilit obiceiul de aschimba resedinta de la un sezon la altul. Isi petrecea verile in suburbiile Vienei - cel mai preferat loc fiind Heiligenstadt – in vreme ce, toamna, revenea in centrul orasului. In scrisoarea cvasilegala trimisa fratilor sai, in 1802, si cunoscuta sub numele de “Testamentul de la Heiligenstadt” descrie agonia determinata de surzenia sa crescanda.

Dupa 1805, dovezile privind excentricitatile lui Beethoven devin tot mai numeroase. Incepe sa apara foarte rar in public, ultima sa interpretare in public producandu-se in 1814.

Desi printre prietenii sai circula zvonul ca ar fi fost permanent indragostit, se pare ca avea tendinta de a se indragosti doar de femei intangibile: aristocrate, maritate, sau si una si alta.

In 1815, la moartea fratelui sau mai mare, Casper Carl, Beethoven intra intr-o lupta costisitoare pentru custodia nepotului sau in varsta de 9 ani, pe care o obtine abia in 1820 la interventia Arhiducelui Rudolph. Cum Beethoven nu era un parinte ideal intre cei doi, se produc enorme frictiuni, care vor conduce la incercarea de sinucidere a nepotului sau.

Din 1818, devine complet surd si se limiteaza la un foarte restrans grup de prieteni. Moare la Viena, in martie 1827, fiind insotit pe ultimul drum de zeci de mii de admiratori.

Creatia sa consta in: 9 simfonii, 7 concerte (5 pentru pian), 16 cvartete de coarde, 32 de sonate pentru pian, 10 sonate pentru vioara si pian, 5 sonate pentru Violoncel si pian, o opera, 2 messe, cateva uverturi si numeroase variatiuni pentru pian. Traditional a fost citat drept ”podul spre Romantism”, iar creatia sa este divizata in trei perioade aproximativ egale.

Astazi, este considerat a fi ultimul mare reprezentant al stilului clasic vienez, un compozitor care a preferat in locul stilului estetic al primei perioade romantice, explorarea innoitoare a mostenirii lasate de Haydn si Mozart. Dupa venirea sa la Viena, Beethoven a alternat intre compozitii bazate clar pe modele clasice cum ar fi Cvartetul de coarde in A Major op. 18, no. 5 (1800) si compozitii bazate pe structura italienizata, cum ar fi cantecul “Adelaida”(1795)

“Maniera noua”, la care Beethoven se refera in 1802, marcheaza prima sa revenire la traditia clasica vieneza. Desi lucrarile sale din decada 1802- 1812 au o aura eroica, din punct de vedere muzical, ele reprezinta o expansiune a formelor mai inchise elaborate de Haydn si Mozart. Acestea apar amandoua in lucrari cu tematica extraordinara, cum ar fi Simfonia Eroica si Concertul pentru pian nr.5 (Imparatul) 1809, ca si in lucrari aparent comprimate ca Simfonia nr.5 (1808) si Sonata pentru pian op.57 (Appassionata ,1805). In aceste lucrari, el a aratat ca un stil bazat pe o integrara tematica extraordinara si pe o polarizare armonica activata de utilizarea unor chei opuse pot produce lucrari de o putere expresiva remarcabila.

Dupa cum spunea Thomas Mann,talentul nu este ceva usor, nu este joaca, nu este doar o simpla inzestrare… Pentru cei mari si anevoie de satisfacut, talentul a fost intotdeauna un bici cumplit.”

Material realizat de Andreea Craciun

Vrei sa citesti poezii de primavara?

Viziteaza Pagina primaverii !

Daca aveti talent si doriti sa publicati creatiile voastre online, scrieti-ne la scoala2001@yahoo.com si o sa va promovam lucrarile gratuit in situl nostru, fara nici o obligatie. In curand in aceasta pagina vor fi picturi, poezii, melodii, povestiri, toate primite de la voi. Singura conditie este ca voi sa fiti autorii si sa doriti sa impartasiti lucrarile voastre cu lumea !