Lipsa de informare a dat nastere multor controverse de–a lungul timpului, e nevoie ca subiectul tratat să fie privit si analizat din toate punctele de vedere, înainte de a ne avânta la vreo opinie categorică. În paginile ce urmează vom dezbate diferite teme (cultură, geografie) specifice lumii arabe, în speranta că o mai bună informare va face si lumea mai bună!

Limba si cultura Araba

TRIPOLI/  طرابلس الغرب

de CORINA VLASCEANU

Tripoli, numit în limba arabă Tarabulus, adesea Tarabulus al-Gharb(vestic- طرابلس الغرب, pentru a se diferentia de Tripoli al Libanului-طرابلس الشام), reprezintă cel mai mare oras si capitala Libiei de astăzi. Orasul este situat în nord-vestul tării, pe tărmul Mării Mediterane, în apropiere de granita cu Tunisia si la peste 1000km depărtare de al doilea oras important al Libiei, Banghazi (بنغازي ).

Tripoli este principalul port maritim  si cel mai mare centru comercial al tării, iar statutul de capitală l-a împărtit cu orasul Benghazi, de la câstigarea independentei Libiei în1951, până în anul 1970.

Unul dintre cele mai frumoase orase de pe tărmul Mării Mediterane, are o istorie îndelungată, trădată si azi de ruinele unor monumente ridicate cu multe secole în urmă.

Acesta a fost fondat în secolul al VII-lea î.Hr. de fenicieni în vechea Tripolitanie, cu numele de Oea. Numele Tripoli desemna atunci cele trei orase întemeiate de acestia:

Oea, Sabrata si Leptis Magna. S-a aflat pe rând sub stăpânire romană, vandală, bizantină, musulmană, a fost cucerit de spanioli, italieni si otomani.

Se conturează alături de cartierele moderne un vechi cartier, cunoscut sub numele de madina, poate cea mai importantă atractie a orasului. Acest cartier delimitează vechiul oras, al cărui plan a fost realizat în perioada dominatiei romane. Zidurile ce îl împrejmuiesc si azi au fost ridicate atunci pentru protectia împotriva atacurilor din interiorul Tripolitaniei. Acest plan bine structurat este considerat chiar mai bun decât planurile străzilor moderne. Există trei porti ce duc spre vechiul oras: Bab Zanata în vest,Bab Hawara în sud-vest,iar în nord Bab al-Bahr.

Structura de bază a vechiului oras (al-Madina al- Qadima المدينة القديمة) este reprezentată de Castelul Rosu (as-Saraya al-Hamra’  السراية الحمراء). Acest complex regal a fost resedinta a numerosi guvernatori ai regiunii de-a lungul secolelor. Cea mai importantă parte a structurii existente azi datează din secolele XVIII-XIX si este folosită de Muzeul Jamahiriya(الجماهيرية). Muzeu national al Libiei,este poate cea mai interesantă atractie din Tripoli,ce găzduieste nenumărate artefacte din perioada dominatiei elene sau romane. Pot fi vizitate aici galerii  cu exponate datând din epoca Neoliticului până în epoca modernă. Prezentarea si expozitiile, cum ar fi cea feniciană, bizantină sau islamică, fac din acesta unul din cele mai interesante muzee ale lumii.

Vechiul cartier găzduieste de asemenea singurul monument ce a supravietuit din vechiul oras Oea: Arcul de Triumf al lui Marcus Aurelius(sec.II d.Hr), ce servea cândva ca intrare în oras si prezintă decoratii cu Apollo si Minerva.

În apropierea Arcului lui Marcus Aurelius se află una din cele mai frumoase moschei din Tripoli: moscheea Gurgi, ridicată în 1833 de căpitanul naval Mustafa Gurgi. Aceasta are o prezentare  deosebită, cu numeroase decoratiuni florale, în special pe minbar, cu importante influente ale moscheilor turcesti, dar si lucru ceramic tunisian. Se fac remarcate si alte moschei importante cum ar fi Moscheea Karamanli, Dragut sau Abd Al Wahab.

În acelasi cartier se mai poate vizita resedinta Karamanli,construită în secolul XIX de Yusuf Karamanli, a cărui familie a guvernat Tripoli de-a lungul secolului XVIII si prima jumătate a secolului XIX. Imaginea vechiului oras este completată de pietele(aswaq  اسواق) cu produse traditionale, de artizanat, de hanuri (funadiq-فنادق) sau băi turcesti (hammamحمام).

Partea modernă a orasului se remarcă prin as -Saha al-Khadhra’ (Piata Verde  الساحة الخضراء) cu un frumos peisaj dominat de palmieri, sau Piata Algeria (الجزائر), unde o veche catedrală italiană a fost transformată în moschee în anul 1970.

Reunind un cartier vechi ce adăposteste monumente antice si cartiere moderne ce reflectă prosperitatea economică si culturală a ultimilor ani, Tripoli rămâne unul dintre cele mai frumoase si reprezentative orase ale Mediteranei.

Arabic - Prima pagina

Contacte:

Redactor-sef:رئيس التحرير:
Anca Munteanu

Redactor-sef adjunct: مساعد رئيس التحرير:
Horia Petrescu

Comitetul de redactie: هيئة التحرير:
Gabriel Bituna
Talida Ciuca