Lipsa de informare a dat nastere multor controverse de–a lungul timpului, e nevoie ca subiectul tratat să fie privit si analizat din toate punctele de vedere, înainte de a ne avânta la vreo opinie categorică. În paginile ce urmează vom dezbate diferite teme (cultură, geografie) specifice lumii arabe, în speranta că o mai bună informare va face si lumea mai bună!

Limba si cultura Araba

NAGHIB   MAHFUZ

Naghib Mahfuz este socotit cel mai popular scriitor în lumea arabă în momentul de fată, câstigător al Premiului Nobel pentru literatură.

S-a născut în anul 1912, în orasul Cairo, petrecându-si copilăria în apropierea moscheii Sidna Husein, cartier ce va servi drept cadru pentru câteva din romanele sale de mai tarziu.În anul 1934 a absolvit cursurile Facultătii de Filosofie din capitala egipteană. A început prin a scrie nuvele. În 1938 acestea au fost adunate în volumul “Șoapta nebuniei”.

A doua etapă în creatia sa o reprezintă romanele istorice inspirate din trecutul faraonic. Orientarea spre zugrăvirea unor evenimente din vechiul Egipt a fost mai generală în deceniile patru si cinci, ea fiind initiată de curentul nationalist de egiptenizare pe de o parte, iar pe de altă parte constituind o reactie împotriva domintiei engleze. Acestei etape îi apartin romanele: “Jocul soartei” (1939), “Rudubis” (1934), “Lupta Tebei” (1944).

A urmat o etapă în care romanul istoric s-a îmbinat cu cel social, etapa în care se încadrează romanele scrise până prin anul 1960. Scriitorul a fost remarcat mai ales în primii ani postbelici, o data cu aparitia romanelor “Noul Cairo” (1945), “Han al-Halili” (1946) si “Zuqaq al Midaqq” (1947). Aceste opere îl impun pe Naghib Mahfuz ca un romancier deosebit de talentat si ca unul dintre cei mai buni stilisti din literatura arabă contemporană. Activitatea sa ulterioara va confirma aprecierile elogioase ce i s-au făcut încă de la aparitia acestor romane. Scriitor deosebit de fecund, Naghib Mahfuz va deveni romancierul arab cel mai cunoscut,opera sa mergând mai putin pe linia traditiilor literaturii arabe si mai mult pe linia orientărilor moderne din literatura universală. El a depăsit cadrul national ridicându-se la nivelul romancierilor de talie mondială. Opera sa înscrie în literatura contemporană specificul vietii egiptene, îndeosebi al vietii păturilor de mijloc din Cairo. Acestei etape îi apartin romanele “Mirajul” (1947), “Început si sfarsit” (1949) si trilogia care poartă numele unor cunoscute străzi si cartiere din Cairo: Baina al-Qasrein (1956), Qasr es-Sawq (1957) si As-Sukkariyya (1957). Trilogia este o frescă a vietii urbane egiptene, în special a vietii capitalei; urmărirea destinelor celor trei generatii ale unei familii mic-burgheze traditionaliste într-una din cele mai importante perioade din istoria modernă (din anii tumultosi care au urmat primului razboi mondial până la finele celui de-al doilea război mondial) îi permit scriitorului vaste incursiuni în toate aspectele politice si sociale ale tării. Cel de-al doilea volum al trilogiei  a obtinut în anul 1957 premiul de stat rezervat celui mai bun scriitor egiptean. Romanele din acestă perioadă urmează tiparul european traditional al romanului realist.

Romanul “Hotul si câinii”(1951) a marcat trecerea scriitorului la o altă etapă – de la realismul traditional la neorealism. Acestei etape îi apartin toate romanele scrise după 1960, care abordează o tematică foarte actuală si uzează de monologul interior ca mijloc de caracterizare a personajelor. De fapt, Naghib Mahfuz este scriitorul cel mai îndrăznet în abordarea problemelor ideologice noi, puse de transformările sociale din tara sa. Astfel, “Prepelitele si toamna” (1962), este una din putinele lucrări literare si poate cea mai reusită, consacrată revolutiei din iulie 1952, care a marcat abolirea monarhiei în Egipt. “Drumul”(1964), “Cersetorul” (1965), “Pălăvrăgeală pe Nil” (1966), “Miramar” (1966) si “Sub umbrelă” îsi iau subiectele tot din problematica actuală a tării si pun în dezbatere, din diverse unghiuri, tema mai generală a raportului dintre individ si societate. ”Pălăvrăgeală pe Nil” si “Miramar” sunt mai degrabă galerii de portrete decât romane cu actiune. Ele se aseamănă atât prin tematică si stil cât si prin locul limitat care le serveste drept cadru (în primul caz un bac pe malul Nilului, iar în al doilea - o pensiune). În ceea ce priveste acest ultim aspect amintesc si de Zuqaq al Midaqq căruia îi serveste drept cadru o fundătură. Romanele lui Naghib Mahfuz consemneză asadar, în planul literaturii, istoria Egiptului modern si contemporan.

Desi mult mai restrânsă în comparatie cu activitatea de romancier, activitatea sa de nuvelist îregistrează câteva din cele mai reusite realizari ale genului scurt în literatura arabă, din punct de vedere tematic si sub aspectul realizării artistice, mergând pe aceeasi linie cu romanele sale. În afară de culegerea “Șoapta nebuniei” (1938), Naghib Mahfuz a publicat si continua să publice nuvele, parte din ele fiind adunate în culegerile “Lumea lui Allah” (1963), “Casa rău famată” (1965), “Vinaria  <La motanul negru>”, “Sub acoperis”.

O serie din romanele sale au fost ecranizate în studiourile din R.A.U. si traduse în diferite limbi.

BIBLIOGRAFIE:

“Cele mai ieftine nopti. Nuvele arabe”. Prefată si prezentări de Nicolae Dobrisan; Antologie si traduceri de Nadia Anghelescu, Mircea Anghelescu, Ilie Badicut, Elena  Constantin, Mioara Dobrisan si Nicolae Dobrisan.  Biblioteca pentru toti (1971) ; Editura Minerva Bucuresti

Arabic - Prima pagina

Contacte:

Redactor-sef:رئيس التحرير:
Anca Munteanu

Redactor-sef adjunct: مساعد رئيس التحرير:
Horia Petrescu

Comitetul de redactie: هيئة التحرير:
Gabriel Bituna
Talida Ciuca