Lipsa de informare a dat nastere multor controverse de–a lungul timpului, e nevoie ca subiectul tratat să fie privit si analizat din toate punctele de vedere, înainte de a ne avânta la vreo opinie categorică. În paginile ce urmează vom dezbate diferite teme (cultură, geografie) specifice lumii arabe, în speranta că o mai bună informare va face si lumea mai bună!

Limba si cultura Araba

Să întelegem mai bine...

de IRINA RADU

Pentru a fi capabili să întelegem mai bine lumea arabă, e bine să începem prin a întelege câtiva dintre termenii cei mai întâlniti. Desi termenul asociat poate cel mai des arabilor este terorism, este esential să atragem atentia si asupra altora, utilizati frecvent în mod eronat sau al căror continut este confuz. Unul din cele mai importante concepte este cel de islam, care reprezintă atât religia islamică, cât si comunitatea formată din totalitatea musulmanilor. Musulmanul este adeptul religiei islamice, iar termenul se utilizează corect numai prin referire la persoane; pentru descrierea a ceva ce “apartine islamului”, corectă este folosirea adjectivului islamic.

De altfel, folosit cu frecventă este si islamism, ignorându-se însă cu desăvârsire că acest termen se referă la versiunea extremistă a islamului politic, islamistul fiind adeptul acestui curent.

Prin urmare, un musulman nu este neapărat islamist si există si musulmani anti-islamisti.

Derivat desigur de la numele profetului Muhammad, termenul mahomedanism este un termen învechit prin care era desemnată religia islamică, iesit din uz si impropriu pentru denumirea acestei religii.

Odată lămuriti acesti termeni, să revenim si să-l dezbatem putin pe primul: terorism. Un fapt binecunoscut întregii lumi este statornicia fată de credinta de care arabii musulmani au dat intotdeauna dovadă. E important de retinut, însă, că nu toti arabii au aceasta religie. Astăzi, peste un miliard de oameni sunt musulmani, iar tara cu cea mai mare populatie apartinând acestei religii este Indonezia. Islamul este o religie răspândită în zone cât se poate de variate si trebuie subliniat că modul în care adeptii lui isi exprimă credinta variază si el.

Dogmele religioase sunt alegorice, datorită provenientei lor pe calea revelatiei. De aceea, există mai multe interpretări, dintre care unele extreme.

Grupările teroriste ca Al-Qa’ida sustin că sunt islamice si folosesc islamul pentru a recruta membri, însă actiunile lor contravin principiilor de baza ale acestei religii. În Coran, cea mai importanta autoritate în islam, se spune că dacă cineva omoară un om nevinovat este ca si cum ar fi omorât întreaga umanitate, iar dacă cineva salvează o viată, se poate considera că a salvat întreaga omenire (Coran, 5:32).

Trebuie să avem în vedere si faptul că cei care sustin terorismul de tip Al-Qa’ida reprezintă o proportie infimă din cei peste un miliard de musulmani din lume.

Asadar, terorismul este gresit asociat atât arabilor cât si religiei islamice, care, după cum s-a aratat mai sus, este oricum constituită din mult mai mult decât lumea arabă.

Și pentru că tot am ajuns la învătăturile coranice, este bine să amintim un aspect pe care lumea occidentala fie îl pierde din vedere, fie pur si simplu nu îl stie. Credinciosul musulman crede în toate cărtile revelatoare mentionate în Coran: Tora evreilor si Evanghelia, a căror validitate este recunoscută de islam. De altfel, islamul continuă doctrina monoteistă a iudaismului si crestinismului, considerându-i pe Moise, Iisus si altii profeti trimisi de Dumnezeu pe Pămant.

Totusi, musulmanii urmează doar Coranul, considerând că versiunile actuale ale celorlalte cărti nu au fost păstrate îndeajuns de bine în timp si, prin urmare, nu sunt identice cu cele originale. Pe de altă parte, Coranul, putând corespunde si celor mai avansate stadii ale societătii si valabil până la sfârsitul lumii, s-a păstrat intact, fără nicio modificare, din timpul lui Muhammad, care este considerat “pecetea profetilor”.

Coranul

Întelegerea acestor aspecte ale lumii arabe are ca scop îmbunătătirea relatiilor interumane.

Arabic - Prima pagina

Contacte:

Redactor-sef:رئيس التحرير:
Anca Munteanu

Redactor-sef adjunct: مساعد رئيس التحرير:
Horia Petrescu

Comitetul de redactie: هيئة التحرير:
Gabriel Bituna
Talida Ciuca