Lipsa de informare a dat nastere multor controverse de–a lungul timpului, e nevoie ca subiectul tratat să fie privit si analizat din toate punctele de vedere, înainte de a ne avânta la vreo opinie categorică. În paginile ce urmează vom dezbate diferite teme (cultură, geografie) specifice lumii arabe, în speranta că o mai bună informare va face si lumea mai bună!

Limba si cultura Araba

Liga Statelor Arabe/جامعة  الدول  العربية

de CORINA VLASCEANU

Lumea arabă este formată dintr-un teritoriu ce se întinde pe două continente, de la Oceanul Atlantic în vest la Golful Persic în est si de la Marea Mediterană în nord la Africa Sub-Sahariană si Oceanul Indian în sud. Cuprinde 22 de tări si teritorii ce întrunesc o populatie de peste 300 de milioane de locuitori. Această lume întinsă atât pe continentul african cât si pe cel asiatic are ca factori de uniune limba arabă si islamul.

Acest vast teritoriu este unificat printr-o organizatie politică internatională: Liga Statelor Arabe, cu 22 de state membre din 1995. Obiectivul acestei organizatii este acela de a întări si coordona legăturile economice, sociale si culturale dintre statele membre precum si medierea eventualelor dispute între acestea. Liga Arabă, cum este in mod curent numită, a fost fondată la 25 martie 1945 la Cairo, de către sapte state arabe independente de atunci: Egipt(جمهورية  مصر العربية),Arabia Saudită(المملكة  العربية السعودية), Irak(جمهورية العراق), Liban(الجمهورية اللبنانية), Siria(الجمهورية العربية السورية), Emiratul Transiordaniei (actuala Iordanie-المملكة الاردنية) si Yemen (الجمهورية  اليمنية).

Pe masură ce îsi câstigă independenta sau prin decizii ulterioare,alte  tări arabe se alătură acestei organizatii: Libia(1953-الجماهيرية العربية الليبية الشعبية الاشتراكية العظمى) ,Sudan(1956-السودان), Maroc(المملكة العربية المغربية), Tunisia(1958-الجمهورية التونسية), Kuweit(1961-دولة الكويت), Algeria(1968-الجمهورية الجزائرية  الديمقراطية), Emiratele Arabe Unite(الامارات  العربية المتحدة), Bahrain (مملكة البحرين), Qatar(دولة قطر),Oman (1971سلطنة عمان), Mauritania(1973-الجمهورية الاسلامية الموريتانية), Somalia(1974-جمعورية الصومال), Palestina(1976-دولة  فلسطين), Djibouti(1977-جمهورية جيبوتي) , Comores (1993-الاتحاد القمري). Liga are de asemenea 3 state observatoare: Eritreea(2003), Venezuela(2006), India(2007).

Sediul central permanent al Ligii Arabe a fost stabilit în Carta organizatiei ca fiind în Cairo. Această continuitate a fost întreruptă în 1979, când calitatea de membru a Egiptului a fost suspendată, după ce a semnat tratatul de pace cu Israel, iar sediul central a fost mutat la Tunis. Situatia a durat până în 1989, timp în care Secretariatul General îi este atribuit unui tunisian, când Egiptul este reacceptat în Ligă si sediul este restabilit la Cairo.

Consiliul Ligii, cu sediul în Sudan,  este organul suprem al acesteia, compus din reprezentanti ai statelor membre. Acesti reprezentanti sunt  în general ministri ai Afacerilor Externe,reprezentantii sau delegatii acestora permanenti. Fiecare stat are dreptul la un vot în Consiliu,I ndependent de mărimea  sau de numărul său de locuitori. Consiliul poate decide aderarea noilor membri sau introducerea unor noi amendamente în Carta. Acesta întretine două reuniuni anuale, în martie si octombrie, existând si posibilitatea unei întruniri extraordinare în cazuri speciale la cererea a două state membre. Consiliul are functia de a atinge obiectivele Ligii si a supraveghea executarea deciziilor adoptate de membri, precum si determinarea modalitătilor eventualelor colaborări cu alte organizatii internationale.

Consiliul de Apărare al Ligii este constituit din ministri ai Afacerilor Externe si ai Aparării ai statelor membre si poate adopta măsurile necesare pentru mentinerea păcii statelor Ligii, inclusiv folosirea fortei împotriva statelor ce ar ataca un membru al acesteia.

Printre alte organisme ale organizatiei se numără Fondul arab de dezvoltare economică si socială(FADES), cu sediul în Kuweit si Organizatia arabă pentru educatie, cultură si stiinte(ALESCO) cu sediul la Tunis.

Secretariatul General este organul administrativ si executiv al Ligii, independent de statele care o compun. Este format din Secretarul- general, Secretari asistenti si alti functionari. Secretarul-general este ales în Consiliu de către două treimi dintre membri si are rangul de ambasador,iar secretarii-asistenti au pozitia de ministri plenipotentiari. Printre functiile sale se află si aceea de pregătire a bugetului Ligii, ce este apoi trimis Consiliului pentru aprobare, sau stabilirea reuniunilor Consiliului. Functia de secretar general presupune un mandat de 5 ani si a fost prin traditie rezervată unui egiptean,cu exceptia perioadei excluderii Egiptului din Ligă. În prezent, functia de Secretar-general este detinută de egipteanul Amr Moussa, iar cea de purtător de cuvânt al Parlamentului Arab de libanezul Nabih Berri.

Liga Statelor Arabe este o organizatie creată pentru a strânge relatiile dintre acestea, a coordona activitatea politică cu scopul de a  realiza o colaborare, de a le proteja independenta si suveranitatea  si de a veghea asupra problemelor si intereselor statelor arabe.

Arabic - Prima pagina

Contacte:

Redactor-sef:رئيس التحرير:
Anca Munteanu

Redactor-sef adjunct: مساعد رئيس التحرير:
Horia Petrescu

Comitetul de redactie: هيئة التحرير:
Gabriel Bituna
Talida Ciuca