FES| Lipsa de informare a dat nastere multor controverse de–a lungul timpului, e nevoie ca subiectul tratat să fie privit si analizat din toate punctele de vedere, înainte de a ne avânta la vreo opinie categorică. În paginile ce urmează vom dezbate diferite teme (cultură, geografie) specifice lumii arabe, în speranta că o mai bună informare va face si lumea mai bună!

Limba si cultura Araba

Din ciclul : “Să cunoastem tările arabe...”

de Corina Vlasceanu

فاس/Fes

Fes a reprezentat capitala medievala a Marocului( المغرب) si un oras cu un inalt nivel de civilizatie islamica.Acesta detine cel mai bine pastrat oras vechi din lumea araba , labirintul madinei Fas al-Bali,ce este de asemenea desemnat  ca cea mai mare zona pietonala a lumii.

Multe din orasele marocane si-au pastrat pana azi cel putin parti din cetatile medievale.De asemenea,multe dintre acestea au districte numite’ ville nouvelle’  ,  construite in timpul ocupatiei franceze.

Fes este al treilea oras ca marime in Maroc,dupa Casablanca si Rabat(الرباط) si reprezinta capitala regiunii Fas-Bulaman(فاس بولمان).Este unul dintre asa-numitele “orase imperiale”,celelalte trei fiind:Marrakesh(Marrakish-مراكش),Meknes(Miknas-مكناس) si Rabat.

Fes a fost capitala istorica si centrul economic si cultural al Marocului.A declinat sub dominatia franceza,cand in 1912,Rabat devine capitala administrativa. Importanta orasului se datoreaza si asezarii acestuia la intersectia a doua axe geografice importante: una dinspre Oceanul Atlantic spre Algeria si est,iar una ce uneste Marea Mediterana cu Sahara.

Orasul a fost fondat in jurul anului 789 pe malul drept al raului Fes de catre Idris I(dinastia idrisida),care a murit inainte ca acesta sa fie dezvoltat.Douazeci de ani mai tarziu,fiul sau Idris al II-lea pune bazele altui oras,Al-Aliya,pe malul stang al raului.

Populatia berbera si araba stabilita acolo a primit o infuzie mare de locuitori la inceputul secolului IX,cand refugiati din Andaluzia au sosit in 818 si s-au stabilit pe malul drept.Familii din Qayrawan(القيروان)Tunisia, s-au stabilit apoi pe malul stang in jurul anului 825.Cele doua parti rivale ale orasului au fost unite in secolul XI sub dinastia almoravida,care a stabilit si capitala la Marrakesh.Cand merinizii au preluat puterea mai tarziu ,Fes redevine capitala si centrul vietii politice marocane. Fes  si-a atins apogeul in secolele XIII- XIV,sub dinastia merinida,ca centru de studiu si comert si si-a pastrat superioritatea religioasa de-a lungul anilor.

Orasul modern Fes are doi predecesori:Fas al-Bali,vechiul oras arab(madina)asezat in valea raului(orasul vechi zidit,locul de desfasurare a nenumarate afaceri,ce ramane centrul principal comercial al Fesului) si Fas al-Jadid(قاس اللجديد),complexul administrativ construit de merinizi,ce cuprindea palatul regal,un complex militar,cartierul evreiesc(mallah-ملاح)si un district comercial. Fesul modern –Nouvelle Ville,a fost

construit in stil european in sud-vestul madinei Fas al-Jadid.Fes a gazduit traditional o serie de forte sociale si etnice: berberi,arabi,evrei, comercianti ,intelectuali sau saraci si a capatat o entitate politica independenta.

Constructiile urbane si principalele monumente din madina sunt:scolile(madaris-مدارس), hotelurile (fanadiq-فنادق ), palatele,resedintele,moscheile(masagid-مساجد) sau vechile fantani. Monumentele istorice includ mormantul lui Idris I,complexul mormantului lui Idris II,moscheea Qarawiyyin(una dintre cele mai mari si vechi din Africa),moscheea Andaluza,madrasa At-Tarin ,portile monumentale si bastioanele orasului.

Moscheea Qarawayyin si universitatea omonima, infiintate de catre  fatimizi si dezvoltate de un sultan almoravid,au devenit un centru al stiintei islamice.Aceasta universitate(859) este una din cele mai vechi universitati infiintate vreodata si este faimoasa pentru studiul limbii arabe si religiei islamice.Moscheea,situata in centrul madinei, si-a luat numele de la orasul Qayrawan din Tunisia(تونس) si este centrul islamic din Maroc de mai bine de 1000 de ani.S-a dezvoltat cel mai mult in secolele X-XII si in jurul ei sunt situate numeroase scoli islamice ce pot fi vizitate(madrasa At-Tarin-construita in secolul XIV).

Fes a devenit centrul Marocului in 1649 si a fost un important centru comercial de pe coasta Africii de Nord.A fost capitala Marocului in mai multe randuri, ultima perioada incheiandu-se in 1912,cand cea mai mare parte a Marocului a intrat sub dominatie franceza si Rabat a fost ales capitala a noii colonii,statut pe care orasul si l-a pastrat dupa castigarea independentei in 1956.

Madina Fas al-Bali,cel mai mare dintre cele doua madina,un oras medieval aproape intact,este considerata cea mai mare zona pietonala din lume.Fas al-Bali a fost declarat patrimoniu mondial de catre UNESCO in 1981, detinand circa 13.380 de cladiri istorice.Strazile sunt foarte inguste,iar cladirile joase,niciuna nedapasind patru etaje,in afara minaretelor moscheilor.Fas al-Bali este inca inconjurat de ziduri intrerupte de cateva porti istorice.Bab Boujeloud, una din cele mai faimoase porti ale Marocului, cu mozaic de culoare albastra in exterior si verde in interior,este destul de recent construita( 1913).

Desi capitala a fost mutata in 1912 la Rabat,Fes si-a pastrat statutul ca centru cultural si spiritual al tarii,caci nu este nici cel mai mare,nici cel mai important oras,insa este cel mai cufundat in istoria Marocului.

Arabic - Prima pagina

Contacte:

Redactor-sef:رئيس التحرير:
Anca Munteanu

Redactor-sef adjunct: مساعد رئيس التحرير:
Horia Petrescu

Comitetul de redactie: هيئة التحرير:
Gabriel Bituna
Talida Ciuca