Lipsa de informare a dat nastere multor controverse de–a lungul timpului, e nevoie ca subiectul tratat să fie privit si analizat din toate punctele de vedere, înainte de a ne avânta la vreo opinie categorică. În paginile ce urmează vom dezbate diferite teme (cultură, geografie) specifice lumii arabe, în speranta că o mai bună informare va face si lumea mai bună!

Limba si cultura Araba

Din ciclul : “Să cunoastem tările arabe...”

de Olaru Viorel

Creștinii Copți din Egipt

În familia Bisericilor Ortodoxe Orientaleale creștinătății răsăritene ,Biserica Coptă deține un loc de frunte cu o viața religioasă și de cultă intensă și cu o doctrină bine definită.

Termenul de Copt vine de la grecescul aigiptos, desemnând pe locuitorii Egiptului dinainte de cucerirea arabă, care la acea dată erau toți creștinii,iar în arabă qibt.

Conform unei tradiții consemnate de istoricul Eusebiu de Cezareea,crștinismul a pătruns în pământul Egiptului de timpuriu. Sfântul Apostol Marcu fiind primul predicator care a răspândit creștinismul care a suferit moarte martirică în Alexandria ,la anul 68. Începând cu această dată Egiptul și mai ales Alexandria devine unul din cele mai importante centre ale creștinismului cu un șir nesfârșit de apărători și măturisitori ai credinței creștine, cu o viață religioasă și monahală intensă cu gânditori și teologi de prestigiu ca: Panteon, Origen ,Didim cel Orb,Sfinții Atanasie și Chiril ca influiență hotărâtoare în definirea dogmelor primelor trei Sinoade Ecumenice.

Despre o adevărată Biserică Coptă nu se poate vorbi în sens propriu decât după Sinodul IV Ecumenic de la Calcedon ( 451 ),care condamnă pe Patriarhul Alexandriei Dioscor . Această dată constituie începutul manifestării practice a Bisericii Copte prin separarea ei de restul creștinătății prin respingerea hotărârilor Sinodului de la Calcedon și prin manifestarea spiritului sau opoziției naționale a egiptenilor contra grecilor și a imperiului bizantin.

Monofizitismul sau respingerea hotărârilor de la Calcedonnu era decât o formă de luptă de a se elibera de tutela bizantină. Această separare marchează începutul istoriei unei biserici care în același timp este și istoria unei națiuni sau unui popor a cărui cauză națională se confundă cu cea religioasă.
După condamnarea și depunerea lui Dioscor ,guvernul bizantin a impus un alt Patriarh împotriva voinței poporului ,dar este ucis în anul 457. Împăratul Zenon ( 479 – 491 )are o tentativă de unire ,dar fără succes. Acestor rivalități și controverse politico – religioase le-a pus capăt invazia și cucerirea arabă,care a impus ccelor două grupuri de credincioși –monofiziți și melkiți să practice același rit cel alexandrin.

Stăpânirea Arabă în Egipt, care incepea în anul 640 cu cucerirea Pelusiei, apoi Alexandria (642) avea să însemne pentru Copți încceputul unei perioade de crudă asuprire.

Copții au avut aceeași situație și soartă ca toți creștinii supuși stăpânirii califilor musulmani.

Sub dinastia Omeiazilor ( 658-750 )au fost tolerați ,bucurându-se de libertate religioasă, având drept cap religios și civil pe Patriarhul lor cu legislație și tribunale proprii.

Sub dinastia Abasidă situația se schimbă ,impozitele mari au făcut pe mulți să apostazieze.Persecuțiile crunte au avut loc sub sultanii din dinastia Tulunizilor ( 868-905) și a Fatimizilor ( 969-1171).

Cu anul 1811 se începe pentru copți o perioadă nouă de viață. Cu regimul lui Muhammad Ali ( 1805 -1849)se instaurează un climat de libertate religioasă pentru toate confesiunile creștine linie urmată de succesorii săi.

În zilele noastre copții ortodoxi constituie minoritatea religioasă cea mai numeroasă din Egipt în ciuda atâtor secole de asuprire și persecuții. În prezent Copții ortodoxi numără 6 milioane de credincioși în Egipt ,30.000 în Sudan și alte câteva sute în Ierusalim,Palestina și Kuweit.
Copții din Egipt și-au păstrat unitatea religioasă și oarecum etnică,prin contractarea căsătoriilor numai în cadrul confesiunii lor. Ei trăiesc amestecați cu confrații lor arabi deși există cartiere în Cairo sau localități în Egipt ca Luxor ,Minia și Sohag în care alcătuiesc masa preponderentă a populației și se întâlnesc în toate sectoarele vieții sociale.

Bibliografie:
 Mourkus Takla Talaat, Sfintele Taine în Biserica Ortodoxă Coptă și în BisericaOrtodoxă Română,teză de doctorat,București 2006
 Pr.Asist.Necula D.Nicolae, Scurtă privire asupra literaturii religioase a Bisericii Copte și îndeosebi asupra cărților ei de cult,în Biserica Orotdoxă Română, LXXXIX nr.5-6/1971 pag. 644-659.
 WWW.Coptic.net

Contacte:

Redactor-sef:رئيس التحرير:
Anca Munteanu

Redactor-sef adjunct: مساعد رئيس التحرير:
Horia Petrescu

Comitetul de redactie: هيئة التحرير:
Gabriel Bituna
Talida Ciuca