Lipsa de informare a dat nastere multor controverse de–a lungul timpului, e nevoie ca subiectul tratat să fie privit si analizat din toate punctele de vedere, înainte de a ne avânta la vreo opinie categorică. În paginile ce urmează vom dezbate diferite teme (cultură, geografie) specifice lumii arabe, în speranta că o mai bună informare va face si lumea mai bună!

Limba si cultura Araba

Din ciclul : “Să cunoastem tările arabe...”

de Gabriel Bituna

Arabia Saudită

Țara Profetului, Meccăi, Medinei. Țara nașterii Islamului.

Regatul Arabiei Saudite (المملكة العربية السعودية )este cea mai mare țară din Peninsula arabă (Orientul Mijlociu). Se învecinează la nord-vest cu Iordania, cu Irakul la nord și la nord-est cu Kuwait, Qatar și Bahrain. Limita estică este reprezentată de Emiratele Arabe Unite, în sud-est fiind situat Omanul iar în sud Yemenul. Golful Persic se află în partea de nord-est iar Marea Roșie în est.

Arabia Saudită este în cea mai mare parte un podiș, dar există și o câmpie îngustă de coastă, Tihamah, lângă Marea Roșie. În interior sunt munți abrupți, care ating 2500 m în munții Asir. Deșertul central înalt, Nejd, se întinde până la marele Deșert Nafud din nord și Deșertul Rub Al-Khali din sud. Peste 95% din țară este deșert. Nu există pâraie permanente. Apa freatică abundentă susține numeroase oaze și izvoare.

Cantitatea de precipitații este sub 20 cm. Astfel, doar în zonele montane putem întâlni zăpadă, în timpul iernii. Cea mai mare parte a țării este dominată de o medie a temperaturii foarte ridicată. La Jidda temperatura medie în ianuarie este de 24oC și 30 oC în iulie. Cifrele pentru Ar-Riyadh sunt 14 oC și 34 oC.

Ar-Riyadh este capitala administrativă.Dar există și regiuni care produc o gamă largă de produse: măcinarea grâului, rafinarea zahărului, îngrășăminte și asamblare de autovehicule.

Economia țării se bazează pe producerea de petrol și industriile asociate acesteia. Din punct de vedere al resurselor de petrol, Arabia Saudită este pe primul loc în lume, deținând aproximativ o cincime din rezerva mondială. Rezervele sunt localizate în estul țării și, preponderent, sub apele Golfului Persic.

Alte resurse sunt reprezentate de minereurile care se întâlnesc mai ales în vestul țării: platină, aur, argint, zinc, titan, pirită, cadmiu ș.a.

Lipsa apei este totuși o problemă pentru regat. De aceea Arabia Saudită are un program de desalinare, care răspunde vădit nevoilor industriale și domestice. Principalii parteneri comerciali sunt Statele Unite, Japonia, Koreea de Sud și China.

Regatul își are numele de la familia Al-Saud, care a venit la putere în secolul XVIII. Țara include regiunea Hijaz-locul de naștere al Profetului Muhammad și, totodată, al Islamului. Acest fapt, combinat cu interpretarea strictă a Islamului Sunnit al Al-Saud-ilor, cunoscut ca wahhabism, au dus la dezvoltarea unei puternice identități religioase.

Arabia Saudită a fost formată în 1932 de regele Abd-al-Aziz, cunoscut ca Leul din Najd, care a preluat Hijaz-ul de la familia Hashemiților și a unit țara sub conducerea familiei sale. De la moartea lui, în 1953, a fost urmat la tron de mai mulți fii.

Acest regat a căpătat monopolul regiunii în secolul XX. Modernizarea și dezvoltarea țării reprezintă rolul important pe care l-a jucat monopolul dinastiei Al-Saud. Interesul familiei a fost să păstreze stabilitatea și să îndepărteze orice element extrem.

Populația țării este compusă din nomazi și oameni provenind din mediul rural și din cel urban. Familia extinsă este un cult, fiind puternic susținută de regalitate. Astfel, majoritatea saudiților continuă să se îmbrace tradițional.

Bucătăria este similară celorlalte țări de la Golful Persic, dar culturile africane, persane și turcești au influențat destul de mult gusturile culinare.
Două dintre cele mai importante sărbători religioase sunt Eid-al-Fitr și Eid-al-Adha. Ziua de naștere a Profetului (mawlid) este extrem de importantă, de asemenea. Există și sărbători non-islamice precum cea din 23 septembrie (unificarea regatului).

Până la mijlocul secolului 20, majoritatea Arabiei Saudite îmbrățișa stilul de viață tradițional. Tot ceea ce s-a păstrat timp de mii de ani s-a schimbat, insă, odată cu epoca modernă. De atunci ritmul vieții a accelerat rapid. Un flux constant de pelerini de la Mecca și Medina ( cei care vin aici pentru Hajj-ul anual și foarte mulți alți vizitatori pelerini care, pe parcursul anului, fac pelerinajul mic, Umrah) a păstrat contactul țării cu lumea exterioară. Dar odată cu inovațiile în transporturi, tehnologie și organizare, aceste metode moderne de producție care s-au supapus pe o societate tradițională, au fost introduși milioane de lucrători străini. În plus, zeci de mii de studenți saudiți au studiat in străinătate, majoritatea în Statele Unite.

Televiziunea, radio-ul și internetul, deși puternic influențate de regalitate, au devenit modalități mass-media comune de comunicare și educație.Astfel numeroase automobile și avioane au înlocuit tradiționalele mijloace de transport.

Arabia Saudită, o țară cu orașe și orășele mici, a devenit din ce în ce mai urbană; locurile tradiționale, cum ar fi centrele Jiddah, Mecca, Medina au devenit orașe mari, și capitala, Riyadh, o fostă oază, a devenit o metropolă modernă . Multe din regiunile tradiționale ocupate de nomazi, de beduini, au fost transformate în orașe sau comunități agricole.

Tradiția în Arabia Saudită își are începuturile în poveștile despre beduini. Astfel, chiar și astăzi, sistemul lor de valori și modelele de comportament sunt bazate pe ceea ce reprezintă beduinul pentru tradiția lor.

Bibliografie :
- Enciclopedia „Encarta 2001”
- Revista I-surf
- „Le pettit larousse illustre: en couleurs”

Arabic - Prima pagina

Contacte:

Redactor-sef:رئيس التحرير:
Anca Munteanu

Redactor-sef adjunct: مساعد رئيس التحرير:
Horia Petrescu

Comitetul de redactie: هيئة التحرير:
Gabriel Bituna